جست‌و‌جو
جستجوی پیشرفته
    عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
سبد خرید
مجموع : 0 تومان
اعمال کد
قیمت نهایی : 0 تومان
خانه
رویدادها
اکران
title
خانه
پنجره های بهشت

پنجره های بهشت

19
1396
فارسی

مستند «پنجره‌های بهشت»، روایتی است از سرنوشت این ضریح مطهر که توسط هنرمندان ایرانی ساخته شده‌ بود.

+
بیشتر

تماشای آنلاین و دانلود پنجره‌های بهشت

مستند پنجره‌های بهشت به کارگردانی احمد ابراهیمی و تهیه کنندگی مهرداد طاهری ساخته شده است.
پنجره های بهشت روایتی از سرنوشت ضریح نصب شده بر روی قبور ائمه بقیع(ع) است که چگونه در اصفهان ساخته شد و به چه شکلی به مدینه حمل و در نهایت به چه دلیل تخریب شد.
زائران و حاجیانی که به مکه و مدینه می‌رفتند، از وضعیت بد نگهداری حرم‌های اهل‌بیت(ع) ابراز نگرانی می‌کردند و در این بین وقتی بعضی از دولتمردان قاجاری خود به سفر حج می‌رفتند، این وضعیت رقت‌بار را مشاهده می‌کردند و اینکه حرم و ضریح امامان همام بقیع در حال فرسوده شدن بود و توجهی از سوی دولت مرکز عثمانی نسبت به آن نمی‌شد.
به همین دلیل در ایران تصمیم گرفته شد تا ضریح بسیار مستحکم و عالی از لحاظ صنعت هنر ضریح‌سازی برای آن ساخته شود. ضریح با هزینه حدود دو هزار تومان و با کمک بازاریان تهران در اصفهان ساخته شد و بعد از حوادث گوناگون به مدینه ارسال شد. برای سهولت در امر انتقال ضریح، آن را قطعه قطعه می‌کنند و با کشتی به جده می‌فرستند.
زمانی که ضریح به مدینه می‌رسد، متوجه مشکل دوم می‌شوند، به این صورت که مسئولان آنجا ادعا می‌کنند ضریح قبلی وقف بوده است و کسی اجازه تغییر و جابجایی آن را ندارد. بالاخره ضریح‌سازان ایرانی مجبور می‌شوند ضریح جدید را روی ضریح قبلی نصب کنند. بعد از آن در سال ۱۳۴۴ هجری قمری بقیع شریف توسط وهابیت کوردل و کج فهم تخریب تمام گنبد و بارگاه‌های آن با خاک یکسان می شود.
وهابیت دیگر آثار مشترک اسلامی را در جای جای مدینه و مکه تخریب کردند و از بین بردند. یکی از این اماکن، حرم حضرت حمزه(ع) عموی گرانقدر پیامبر (ص) است که بیرون از شهر مدینه قرار دارد. وهابی‌ها بعد از تخریب مقبره حضرت حمزه برای اینکه مردم اجازه نزدیک شدن به قبور را نداشته باشند، دیوار و حصاری دور قبور کشیدند و برای مشاهده قبور از پشت حصار نیاز به پنجره‌ها و نرده‌هایی داشتند، لذا ضریح مطهر ائمه بقیع(ع) را تکه تکه کرده و در آن دیوار قرار دادند. این قطعات تا سال حدود اواخر دهه هفتاد شمسی باقی می‌ماند و خیلی از ایرانیان این ضریح را به نیت ضریح بقیع زیارت می‌کردند. پس از آنکه وهابیون این موضوع را متوجه شدند، بنا به کینه‌ای که داشتند، آن را به جای دیگری منتقل می‌کنند.

13+
مناسب برای سنین بالای 13 سال
دانلود
86%
(7)
رای
همچنین تماشا کنید
دیوارهای سرد
ارباب جنگ
ناخوانده در شهر
نامه های کارستن
هوای حسین
محاکمه مصدق
خارج از دید
جمیله قصفی
ارمغان
خیابان شهادت
نظرات کاربران
سلام عالی عالی عالی عالی ...
ثبت آرای مردمی
جستجو در بین آثار
همه
سریال
مستند
داستانی
سینمایی
نماهنگ
انیمیشن
لطفاً برای شرکت در نظرسنجی آرای مردمی، عدد گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید
عدد 10 نشان دهنده‌ی بالاترین رای است.
ثبت
دانلود
لیست دانلودهای خود را اینجا ببینید.
در صورت کار نکردن لینک های دانلود، مرورگر خود را تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.
پیش خرید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
پیش اطلاع
نام :
نام خانوادگی :
تلفن همراه * :
ایمیل :
توضیحات :
ارسال