جست‌و‌جو
جستجوی پیشرفته
    عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
سبد خرید
مجموع : 0 تومان
اعمال کد
قیمت نهایی : 0 تومان
خانه
رویدادها
اکران
title
خانه
روزهای انگلیسی

روزهای انگلیسی

1399
فارسی

مستند «روزهای انگلیسی»، روایت  تاریخ شکل‌گیری امپراتوری بریتانیا و روابط این کشور با ایران از دوره صفویه تاکنون را به تصویر کشیده است.

+
بیشتر

تماشای آنلاین و دانلود مستند روزهای انگلیسی

مستند روزهای انگلیسی به کارگردانی و تهیه کنندگی احمد کشاورز ساخته شده است.
رابطه ایران و انگلستان تاریخ پر فراز و نشیبی دارد و روزهای سیاه بسیاری را یادآوری می ‌کند؛ روزهایی که دولت بریتانیا با هدف استعمار تمام و کمال ملت ایران، از هیچ دسیسته و توطئه ‌ای فروگذار نبود. مستند روزهای انگلیسی در مورد این ارتباط طولانی و استعماری ساخته شده است. در هر قسمت از این مجموعه ۱۰ قسمتی، به مواردی که انگلستان در ارتباط با ایران به دخالت در امور داخلی کشورمان پرداخته اشاره شده است.
سابقه حضور انگلیس در ایران به دوره صفویان باز م ی­گردد. در این دوره هرچند انگلیس به دلیل نداشتن نیروی دریایی کارآمد توان مقابله با پرتغالی‌ها را نداشت، اما این باعث نشد که انگلیسی ­ها دست از ایران بکشند. چرا که ظرفیت ­های بسیار زیاد ایران و موقعیت استراتژیک این کشور در منطقه آنها را به فکر انداخت از راه­ های دیگر به ایران نفوذ کنند. در اوایل تأسیس سلسله قاجار انگلیسی‌ها انگیزه مضاعفی برای فعالیت در ایران پیدا کردند. در این دوره مطالعات گسترده جامعه ایران در دستور کار انگلیس قرار گرفت که جان ملکم در شروع آن نقش تعیین‌کننده‌ای داشت و بعدها مأموران دیگر انگلیسی آن را تکمیل کردند. از دوره اول شروع جنگ­ های روس و ایران تا پایان دوره پهلوی، انگلیسی‌ها نقش بالقوه و بالفعلی در ایران بازی کردند.سیاست خارجی انگلیس در ایران در عصر قاجار تحت تاثیر چند مولفه اساسی بود. انگلیس بر اساس منافع خود در هند، از هر حربه ­ای سود می­ جست. از این ­رو ایران به عنوان دروازه هندوستان همواره مد نظر انگلیسی ها قرار داشت. در واقع تسلط بر ایران موجب استمرار تسلط بر هند و دور نگه داشتن روسیه از اراضی مستعمره بریتانیا بود. به همین دلیل انگلیس نیز خواهان ایرانی ضعیف و نیمه مستقل بود. تلاش برای تجزیه افغانستان از ایران، تغییرات مکرر در خطوط مرزی ایران در شرق، حمایت از قوانین محلی، تسلط بی قید و شرط بر خلیج فارس، کسب امتیازات انحصاری نظیر کشتیرانی، تاسیس بانک شاهنشاهی، تلگراف، کاپیتولاسیون و غیره، از جمله اقدامات استعمارگرایانه انگلیس در ایران بود.

13+
مناسب برای سنین بالای 13 سال
92%
(13)
رای
همچنین تماشا کنید
اژدهایان نه قلمرو
مردان واقعی
مصاحبه با پوتین
جنایت فراموش شده
شب طنز انقلاب اسلامی (نطنز)
روزگار رضاخانی
دریبل
لیلة السقوط
ماجراهای لاما
یاران حسین
نظرات کاربران
لیبی
ثبت آرای مردمی
جستجو در بین آثار
همه
سریال
مستند
داستانی
سینمایی
نماهنگ
انیمیشن
لطفاً برای شرکت در نظرسنجی آرای مردمی، عدد گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید
عدد 10 نشان دهنده‌ی بالاترین رای است.
ثبت
دانلود
لیست دانلودهای خود را اینجا ببینید.
در صورت کار نکردن لینک های دانلود، مرورگر خود را تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.
پیش خرید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
پیش اطلاع
نام :
نام خانوادگی :
تلفن همراه * :
ایمیل :
توضیحات :
ارسال