جست‌و‌جو
جستجوی پیشرفته
    عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
سبد خرید
مجموع : 0 تومان
اعمال کد
قیمت نهایی : 0 تومان
خانه
رویدادها
title
خانه
مزار شریف

مزار شریف

83
1393
فارسی

فیلم سینمایی «مزار شریف»، داستان کشتار دیپلمات‌های ایرانی در کنسولگری ایران در شهر مزار شریف افغانستان است که به دنبال حجوم نیروهای طالبان منجر به شهادت ۱۰ تن از کارکنان کنسولگری ایران شد.

+
بیشتر

تماشای آنلاین و دانلود فیلم سینمایی مزار شریف

فیلم سینمایی مزار شریف، داستان کشتار دیپلمات‌های ایرانی در روز ۸ آگوست ۱۹۹۸ مصادف با ۱۷ مرداد ۱۳۷۷ در کنسولگری ایران در مزار شریف است که به دنبال اشغال شهر توسط نیروهای طالبان رخ داد. در ابتدا مرگ هشت دیپلمات گزارش شد، مدتی بعد مرگ دو دیپلمات و یک روزنامه نگار دیگر نیز تایید شد و در نهایت تنها یک نفر از کارمندان کنسولگری به ایران بازگشت.

برای اولین بار مزار شریف در جشنواره سی و سوم فیلم فجر به نمایش درآمد. فیلمی به کارگردانی عبدالحسین برزیده و فیلمنامه مهدی شیرزاد و تهیه کنندگی حوزه هنری. بازخورد‌ها اما آنچنان با این فیلم مناسب نبود. اکران عمومی فیلم نیز با اقبال آنچنانی تماشاگران روبرو نگردید. این مهم نهایت درد سینمای ایران را نشان می‌دهد که چگونه یک روایت دست اول و جاودانی اینچنین ساده ساخته می‌شود و شش میلیارد نیز صرف ساختنش می‌گردد. در واقع مزار شریف گران‌ترین فیلم حاضر در جشنواره فجر سال قبل بود. با اینهمه فیلم اگرچه در بطن خود روایت مظلومیت قهرمانان ایرانی و رشادت‌های آنان است اما در بیان این حماسه؛ توان و بیان سینمایی ندارد و به یک اثر عادی شده است.
این درد زمانی بیشتر حس می‌شود که می‌دانیم مزار شریف از بهترین امکانات و تکنولوژی برای ساخت و ساز استفاده کرده است اما فیلمنامه بشدت ضعیف و بازیهای دم‌دستی حسین یاری و مهتاب کرامتی و همچنین مسعود رایگان و کارگردانی متوسط برزیده باعث شده تا این فیلم به هیچ وجه اثر قابلی از کار در نیاید.

  • مرداد ۱۳۷۷ تاریخ غمباری برای ایران است. مزار شریف روایت شهادت مظلومانه دیپلمات‌های ایرانی در روز ۸ آگوست ۱۹۹۸ مصادف با ۱۷ مرداد ۱۳۷۷ در کنسولگری ایران در مزار شریف است . اتفاقی در طی آن رسما شهادت هشت نفر از دیپلمات‌های مستقر در کنسولگری تایید شد و در نهایت نام دو نفر دیگر از کارمندان کنسولگری و یک خبرنگار نیز بر تعداد شهدا افزوده شد. اما نکته مهم انفاقات کنسولگری نجان یافتن یکی از دیپلماتها به نام الله‌مدد شاهسوند بوده است. فردی که با مرارت فراوان به ایران باز می‌گردد…
    شرح حال کشتار و شهادت دیپلمات‌های ایرانی کنسولگری مزارشریف و روایت تنها بازمانده مظلوم آن یعنی شاهسوندی بسیار غم افزاست. همچنانکه در فیلم نیز شاهد هستیم شاهسوندی با پای تیرخورده طی ۱۹ روز فاصله حدود هشتصد کیلومتری مزارشریف تا مرز ایران را با مرارات‌های مختلف طی می‌کند تا به نیروهای خودی می‌رسد.

این فیلم از جمله آثار با موضوع «افغانستان» است. از جمله آثار این مجموعه می توان به مستند سفر به دیار پشتون ها، مستند فاتح لها، مستند تنها میان طالبان، مستند وقت بودن، تیم تخریب، پایان ماموریت، فیلم سینمایی مزار شریف، مستند خاطرات بادیه، مستند راوی خون شریکی، فیلم دیپورت، مستند پرونده کی اس، انیمیشن آتو سربازان خفن بین الملل ATO ، اشاره نمود.

همچنین تماشا کنید
اسنودن
رنجر
ارتفاع پست
جان لیلی
مولانا
ستون 1452
کلاشینکف
سوپر30
ترمینال غرب
نظرات کاربران
فیلم قشنگی بود ،با موضوعی که تقریبا فراموش شده بود.
این فیلم هم مثل همه فیلم های ساخت ایران در مورد افغانستان ، با کمترین شناخت از جامعه و تاریخ افغانستان و براساس تخیلات و بعضا توهمات یک ایرانی در مورد افغانستان ساخته شده.
بسیار زیبا. خدا مظلومین را از شر ظالمین رها کند.
ثبت آرای مردمی
جستجو در بین آثار
همه
سریال
مستند
داستانی
سینمایی
نماهنگ
انیمیشن
لطفاً برای شرکت در نظرسنجی آرای مردمی، عدد گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید
عدد 10 نشان دهنده‌ی بالاترین رای است.
ثبت
تیزر
back6
دانلود
لیست دانلودهای خود را اینجا ببینید.
در صورت کار نکردن لینک های دانلود، مرورگر خود را تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.
پیش خرید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
منتشر شد اطلاع بده
نام :
نام خانوادگی :
تلفن همراه * :
ایمیل :
توضیحات :
ارسال