جست‌و‌جو
جستجوی پیشرفته
    عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
سبد خرید
مجموع : 0 تومان
اعمال کد
قیمت نهایی : 0 تومان
خانه
رویدادها
اکران
ثبت آرای مردمی
جستجو در بین آثار
همه
سریال
مستند
داستانی
سینمایی
نماهنگ
انیمیشن
لطفاً برای شرکت در نظرسنجی آرای مردمی، عدد گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید
عدد 10 نشان دهنده‌ی بالاترین رای است.
ثبت
تیزر
back6
دانلود
لیست دانلودهای خود را اینجا ببینید.
در صورت کار نکردن لینک های دانلود، مرورگر خود را تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.
پیش خرید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
پیش اطلاع
نام :
نام خانوادگی :
تلفن همراه * :
ایمیل :
توضیحات :
ارسال
title
خانه
گوهر سنگ

گوهر سنگ

50
1398
فارسی

مستند «گوهر سنگ»، به لزوم رسیدگی به معادن فیروزه ایران می‌پردازد که در نیشابور بسیار موفق بوده اما در شهربابک در حال سقوط است.

+
بیشتر

تماشای آنلاین و دانلود مستند گوهر سنگ

مستند گوهر سنگ به لزوم رسیدگی به معادن فیروزه ایران می‌پردازد که در نیشابور بسیار موفق بوده اما در شهربابک در حال سقوط است.
شهربابک در حوزه صنایع دستی و گردشگری علاوه بر جاذبه های طبیعی و تاریخی، به واسطه سوغاتی ها و صنایع دستی اش هم در استان کرمان معرفی شده است. چرم دوزی، قلم زنی روی مس، نقاشی روی شیشه و سفال، پته دوزی، ترمه بافی، منبت کاری روی چوب و تولید منسوجات و فیروزه از جمله صنایع دستی شهربابک است. فیروزه کاری از جمله صنایع دستی شهربابک است، که اگر بگوییم در شهربابک و حتی کشور مغفول مانده اغراق نیست. سابقه معدن کاری در شهربابک به گذشته ای دور می رسد. از روایت مورخان مشخص می شود که فعالیت برای استخراج معادن در این منطقه از دیرباز رواج داشته است. فیروزه شهربابک همانطور که در کتب تاریخی به آن اشاره شده از دیرباز مورد توجه زیادی بوده و در جوار معادن مس به ویژه معدن مس میدوک در داخل سنگ های آذرین تشکیل شده است. متاسفانه به دلیل همراهی آن با مس، استخراج و بهره برداری آن مورد کم لطفی قرار گرفته است و به عنوان یک محصول فرعی برداشت می شود. با توجه به اینکه ک تمام مراحل استخراجی در معدن مس میدوک برای استخراج مس برنامه ریزی شده است در حین عملیات انفجاری مقداری قابل توجهی از فیروزه از بین می رود و یا کیفیت خود را از دست می دهد. برای حفظ این منبع مهم معدنی که بخشی از تاریخ و تمدن ما محسوب می شود و در آینده می تواند به عنوان یک کالای فرهنگی به منظور معرفی شهرستان، استان و حتی کشور و انتقال فرهنگ و هنر مردم به سایر نقاط دنیا باشد، لازم است که تدابیری اندیشیده و اقدامات اکتشافی دقیق و علمی انجام شود. با توجه به اینکه سنگ فیروزه شهربابک از کیفیت خیلی خوبی برخوردار و مورد تأیید کارشناسان است، می تواند در شهرستان اشتغال پایدار ایجاد کند. متاسفانه زنجیره استخراج سنگ فیروزه تا رسیدن به دست فیروزه کاران دچار نقص است که باید حلقه های این زنجیره اصلاح شود.

این مستند، از جمله آثار «نقد درون گفتمانی» منتشر شده در عماریار است. پیش از این هم آثاری مانند مستند داد، مستند قرارداد ۱۹ژوئن، مستند زمستان یورت، مستند فروشنده۱، مستند فروشنده۲، مستند فروشنده۳، مستند امیدیه، مستند چرخ ناکوک، مستند نان گزیده ها، مستند دریابست، مستند تلکه، مستند ترال، مستند قزل قیه، مستند نفس خوار و مستند دیوارکش در موضوع نقد درون گفتمانی منتشر شده است که به شما پیشنهاد می کنیم تماشای این فیلم ها را از دست ندهید.

13+
مناسب برای سنین بالای 13 سال
دانلود
100%
(2)
رای
همچنین تماشا کنید
روایت جهاد
آقاسید
کدام ائتلاف؛ بلک واتر
شریعتی بدون روتوش
مهدی عراقی را بکش
فرمانده 76
ریتم کند
سواحل اشک و زیتون
من یک پدرم
چشم مجنون
نظرات کاربران