جست‌و‌جو
جستجوی پیشرفته
    عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
سبد خرید
مجموع : 0 تومان
اعمال کد
قیمت نهایی : 0 تومان
خانه
رویدادها
title
خانه
قرارداد 19 ژوئن

قرارداد 19 ژوئن

50
1395
فارسی

مستند «قرارداد ۱۹ژوئن»، پیرامون اولین رویارویی دیپلماتیک ایران و آمریکا در ۱۹ژوئن۱۹۸۱ است. در مقطعی از مذاکرات قرارداد «۱۹ ژوئن»، آمریکا توافق می‌کند که ایران در قبال بازگردانده‌ شدن پول‌های بلوکه‌شده‌اش، گروگان‌های آمریکایی را آزاد کند اما پس از آزادی گروگان‌ها، ایالات متحده به تعهدات خود پایبند نمی‌ماند. مشابهت‌های این قرارداد با قرادادهای «الجزایر» و «برجام»، گفت‌وگو با کارشناسان سیاسی و پاسخ به شبهات درباره‌ی تسخیر لانه جاسوسی، بخش‌های مهمی از مستند است.

+
بیشتر

تماشای آنلاین و دانلود مستند قرار داد ۱۹ ژوئن

مستند قرارداد ۱۹ ژوئن، روایتی از مذاکرات ایران و امریکا در ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکاست. دانشجویان ایرانی در پی تسخیر سفارت آمریکا تعدادی از دیپلمات‌های این کشور را گروگان گرفتند. ماجرای مبادله این گروگان‌ها در دولت ایران تبدیل به جریان یک مذاکره طولانی مدت می‌شود. بهزاد نبوی از طرف دولت شهید رجایی سرپرست مذاکرات می‌شود. مذاکره‌ای که هنوز هم نتایج آن تمام نشده و در دادگاه بین‌المللی لاهه در جریان است. این مستند با روایت چهره‌هایی چون حسین شیخ الاسلام، فروز رجایی‌فر، محسن روح‌الایمان، صادق زیباکلام، ابراهیم یزدی، جواد منصوری و محمود کاشانی ساخته شده است.
«قرارداد ۱۹ژوئن» چیزی است که در تاریخ سیاسی ایران با نام بیانیه‌ الجزایر شناخته می‌شود. اتفاقات عجیبی در جریان این مذاکرات رخ داده است که آن را بسیار بسیار شبیه به مذاکرات برجام کرده است.
مزیت مستند «قرارداد ۱۹ ژوئن» این است که یک بحث پردامنه و حدود ۴۰ سال تاریخ معاصر ایران را در زمانی اندک و موجز روایت می کند. ضرباهنگ تند فیلم و روایت پر فراز و نشیب آن و کوتاه بودن مصاحبه ها، کشش و جذابیت این فیلم را بالا برده است.
مستند «قرارداد ۱۹ ژوئن» از روایتی هوشمندانه برخوردار است. به طوری که به دور از هر گونه شعارزدگی و یا اغراق و تحمیل عقیده به مخاطب، محتوای مدنظر خود را مطرح می کند. نکته مهم این است که ما در مستند سیاسی چیزی به عنوان «بی طرفی» نداریم. هیچ جای دنیا و در هیچ رسانه ای نمی توان یک فیلم مستند سیاسی بی طرف را دید. اما مهم این است که یک فیلم مستند سیاسی بتواند دیدگاه یا آرمان یا نقد خود را به طور مستدل و مستند به مخاطب عرضه کند.
در مستند «قرارداد ۱۹ ژوئن» نیز دقیقا همین اتفاق افتاده است. آغازگر این مستند، بیان نظرات و حرف های سیاستمداران عاشق رابطه با آمریکا است. یعنی طرح مسئله به بهترین شکل ممکن و بدون هیچ واسطه ای مطرح شده است. به این ترتیب، فیلم می تواند در همان ابتدا، توجه آن دسته از تماشاگرانی را که ممکن است با پیام اصلی فیلم مخالف هستند هم به خودش جلب کند.مهم ترین ویژگی مستند «قرارداد ۱۹ ژوئن» مطابقت کامل آن با شرایط و مسائل جامعه امروز ماست.
این شباهت، بیش از هر چیز به خاطر پرداختن به مناسبات میان ایران و آمریکاست. اساسا موضوع روابط یا برخوردهای میان ایران و آمریکا، همیشه مسئله روز است. اصلی ترین بحث سیاسی در ایران از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تا به حال، آمریکا بوده است. هر چند که گاهی این مسئله مثل دوران تسخیر سفارت آمریکا در تهران توسط دانشجویان، برجسته‌تر می‌شود که این فیلم هم به آن مقطع می پردازد  البته در همین دوران هم با مسئله برجام مواجه هستیم.
نقطه عطف این مستند، پرداختن به ماجرایی است که شباهت زیادی به برجام دارد. قرارداد ۱۹ ژوئن ۱۹۸۱ میان ایران و آمریکا که نام فیلم هم به طور مستقیم به آن اشاره دارد، اتفاقی تلخ و عبرت آموز است. درست مانند آنچه در قرارداد دیگری با عنوان «برجام» میان ایران و آمریکا اتفاق افتاد. این مستند بدون اینکه اشاره ای به برجام کند، اما به نقد مذاکرات ایران و غرب می پردازد.

این مستند از جمله آثار با موضوع «انرژی هسته ای» و همین طور «مذاکرات هسته ای» است. از جمله آثار این مجموعه ها می توان به فیلم سینمایی اتم داستان پوکران، مستند شطرنج با گرگ ها، مستند میراث مجید، مستند بازی، مستند نان و هسته ای، مستند قرارداد ۱۹ژوئن، مستند سکوت اسقلال، فریاد پیروزی، مستند ۱۹۱۹ ، مستند وعده گرگ ها، مستند از هیروشیما تا لوزان، مستند کلاهک موشکی، مستند مهار نشده، سریال وضعیت زرد، مستند میراث مجید، فیلم ترمینال غرب، انیمیشن بچرخ تا بچرخیم و… اشاره نمود.

13+
مناسب برای سنین بالای 13 سال
پیش نمایش
دانلود
86%
(14)
رای
همچنین تماشا کنید
تولد در زمین سوخته
داستان ساحل شرقی
شیخ المجاهدین
عملیات بزرگ
جوجه های انگلیسی
ارمغان
مهاجر
عاشورائیان
کوچه قیام
ابرها در راهند
نظرات کاربران
خدا قوت میگم به تیم سازنده این اثر، چه بسیار مطالب آموزنده ای که در تاریخ هست و ما از آن عبرت نمی‌گیریم...
بعضیا قسمت ها باید بیشتر توضیح داده می شد مخصوصا نیمه دوم.
ثبت آرای مردمی
جستجو در بین آثار
همه
سریال
مستند
داستانی
سینمایی
نماهنگ
انیمیشن
لطفاً برای شرکت در نظرسنجی آرای مردمی، عدد گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید
عدد 10 نشان دهنده‌ی بالاترین رای است.
ثبت
تیزر
back6
دانلود
لیست دانلودهای خود را اینجا ببینید.
در صورت کار نکردن لینک های دانلود، مرورگر خود را تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.
پیش خرید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
منتشر شد اطلاع بده
نام :
نام خانوادگی :
تلفن همراه * :
ایمیل :
توضیحات :
ارسال