جست‌و‌جو
جستجوی پیشرفته
    عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
سبد خرید
مجموع : 0 تومان
اعمال کد
قیمت نهایی : 0 تومان
خانه
رویدادها
title
خانه
عریضه

عریضه

56
1398
فارسی

مستند «عریضه»، به بررسی شفافیت در قوه قضائیه می پردازد. ۱۱۴ سال پیش در زمان مظفرالدین شاه با تحصن مردم تهران اولین عدالت‌خانه و یا همان دادگاه تأسیس شد.

قوه قضاییه که خود بر ارکان حکومت نظارت دارد باید تحت کنترل و رصد عملکردی باشد تا اعتماد مردم به قوه سلب نشود. با این اقدام شفافیت دستگاه بازرسی کشور مانع از فساد شده و با شیشه‌ای کردن بخش‌های مختلف و علنی کردن دادگاه‌ها متخلفین و حتی دارایی مسئولین می‌توان عدالت را در کشور برقرار ساخت و همچنین با ایجاد سامانه الکترونیکی انتشار اطلاعات سلامت دستگاه بازرسی را سنجید.

+
بیشتر

تماشای آنلاین و دانلود مستند عریضه

مستند عریضه به کارگردانی و نویسندگی حمید علیداد و تهیه کنندگی مهدی مطهر به بررسی شفافیت در قوه قضائیه می پردازد.

از آنجا که قوه قضاییه در فرآیند توسعه سیاست عمومی، شناسایی و حمایت از حقوق شهروندی و کنترل قدرتهای دولتی مشارکت گستردهای دارد، اعمال اصلاحات شفافیت توسط این قوه میتواند تاثیر مثبتی بر صلاحیت نهادی، افزایش مشروعیت و اقتدار آن نسبت به دیگر بازیگران سیاسی و بهبود روابط آن با شهروندان داشته باشد. به عنوان نمونه در اکثر کشورهای آمریکای لاتین مردم عملکرد قوه قضاییه را کُندتر از آن چیزی که در واقع هست، میپندارند؛ در حالی که انتشار اطلاعات میتواند این تصور نادقیق را اصلاح کند.
در این منطقه شکاف عمیقی بین جامعه و قوای قضاییه وجود دارد؛ این شکاف دلایل متعددی از جمله فرهنگ پنهانکاری و احساس عدم نیاز به اقناع افکار عمومی در قوه قضاییه، فقدان دانش عمومی درباره عملکرد دستگاه عدالت و دخالت آشکار مقامات سیاسی در کار قضات دارد. در این زمینه اصلاحات شفافیت و دسترسی به اطلاعات می‎تواند عدم اعتماد عمومی به نهادهای قضایی را رفع و نزدیکی بیشتر بین شهروندان و سیستم عدالت را ترویج کند.
اصلاحات شفافیت در نهادهای قضایی می‎تواند شرایط را برای استقلال قضایی بیشتر ایجاد کند. برای مثال عملکرد باز سیستم‎های قضایی، جریان فزاینده اطلاعات از قوه قضاییه به جامعه را تولید می‎کند که عموم را قادر به آموختن درباره عملکرد آن، درگیر شدن در فرآیندها و حتی شرکت از طریق دادرسی‏های علنی می‎سازد. به این وسیله قضات در جامعه منبع مشروعیتی می‎یابند که اقتدار بیشتری به آنان اعطا می‎کند تا تصمیماتی که می‎تواند تاثیرات سازمانی والایی داشته باشد یا علیه اولویت گروه‎های قدرتمند ذینفع باشد، بگیرند.

این مستند، از جمله آثار «نقد درون گفتمانی» منتشر شده در عماریار است. پیش از این هم آثاری مانند مستند داد، مستند قرارداد ۱۹ژوئن، مستند زمستان یورت، مستند فروشنده۱، مستند فروشنده۲، مستند فروشنده۳، مستند امیدیه، مستند چرخ ناکوک، مستند نان گزیده ها، مستند دریابست، مستند تلکه، مستند ترال، مستند قزل قیه، مستند نفس خوار و مستند دیوارکش در موضوع نقد درون گفتمانی منتشر شده است که به شما پیشنهاد می کنیم تماشای این فیلم ها را از دست ندهید.

13+
مناسب برای سنین بالای 13 سال
دانلود
100%
(1)
رای
همچنین تماشا کنید
اختلال جمعی
روزگار ابراهیم
نغمه سرا
زمین یک روز شگفت انگیز
جدال با پاندمی
الف الف پاریس
جنگ داعش و عراق
روزهای بی خبری
پنگوئن ها
میتان
نظرات کاربران
ثبت آرای مردمی
جستجو در بین آثار
همه
سریال
مستند
داستانی
سینمایی
نماهنگ
انیمیشن
لطفاً برای شرکت در نظرسنجی آرای مردمی، عدد گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید
عدد 10 نشان دهنده‌ی بالاترین رای است.
ثبت
دانلود
لیست دانلودهای خود را اینجا ببینید.
در صورت کار نکردن لینک های دانلود، مرورگر خود را تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.
پیش خرید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
منتشر شد اطلاع بده
نام :
نام خانوادگی :
تلفن همراه * :
ایمیل :
توضیحات :
ارسال