جست‌و‌جو
جستجوی پیشرفته
    عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
سبد خرید
مجموع : 0 تومان
اعمال کد
قیمت نهایی : 0 تومان
خانه
رویدادها
title
خانه
چهارپایه

چهارپایه

28
1394
فارسی
مستند «چهارپایه»، روایتی است از عزاداری های سنتی ایرانی. اینکه چهارپایه وسیله ای بوده برای اعلان های عمومی در بازار و مکان های اجتماع مردم و سپس به هیئت های مذهبی وارد شده است.
در این مستند طی گفت وگو با برخی پیرغلامان، کسبه بازار و هیئت امنای گروه ها و دستجات عزاداری قدیمی در مورد سنت های کهن سوگواری در ایران مطالبی بیان می شود.
+
بیشتر

تماشای آنلاین و دانلود چهار پایه

مستند چهار پایه به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی سید عباس حسینی ساخته شده است.
«چهارپایه» مستندی است درباره عزاداری های سنتی ایرانی؛ اینکه چهارپایه وسیله ای بوده برای اعلان های عمومی در بازار و مکان های اجتماع مردم و سپس به هیئت های مذهبی وارد شده است.
در این مستند طی گفت وگو با برخی پیرغلامان، کسبه بازار و هیئت امنای گروه ها و دستجات عزاداری قدیمی در مورد سنت های کهن سوگواری در ایران مطالبی بیان می شود.
همچنین بیان می شود که چهارپایه وسیله ای بوده تا روضه خوان ها و مداحان بر روی آن بایستند تا دیگران صدایشان را بهتر بشنوند و همه آنها را ببینند.
این موضوع دستمایه ای قرار می گیرد برای نشان دادن چهره عزاداری های قدیمی ایرانی و سنت های کهن در مورد سوگواری های محرم و صفر در کشورمان.
چهارپایه خوانی هنوز در بازار قدیمی و بزرگ تهران یکی از خاص ترین آیین های عزاداری محسوب می شود. سال های زیادی است که نام چهارپایه خوانی با بازار قدیمی تهران گره خورده است. به خاطر همین، ارادتمندان به این آیین در ماه های محرم و صفر خود را به کوچه پسکوچه های بازار می رسانند تا در این مراسم شرکت کنند.
حاج «سید حسین مروتی»، یکی از کاسبان قدیمی بازار، می گوید: «۶۰ سال است که پای مراسم چهارپایه خوانی می نشینم و در عزای حسین(ع) گریه می کنم. این مراسم را به هیچ مراسم دیگری نمی بخشم. در چهارپایه خوانی خبری از تشریفات عزاداری و خرافات نیست. اینجا مداح با دل و جان همه را به کربلا می برد.» نقطه به نقطه ای را که در بازار مراسم چهارپایه خوانی برگزار می شود، بلد است، از ابتدای بازار کفاشان گرفته تا تیمچه حاجب الدوله: «علاوه بر این، ابتدای سبزه میدان، امامزاده زید، چهارسوق کوچک و جلو مسجد امام نیز از نقاط چهارپایه خوانی در بازار تهران بود.

این فیلم از جمله آثار منتشر شده در عماریار با موضوع «شهادت امام حسین(ع)» است. از جمله این آثار می‌توان به نماهنگ روضه خانگی، مستند حاج مرزوق، نماهنگ دو خط دلتنگی، موشن گرافیک یاران حسین، نماهنگ فدای مرقد، مستند مداح، مستند و کویر شاهد بود، مستند بچه های هیمالیا، ویژه برنامه پرچمدار کوچک، مستند نخل شمرون، نماهنگ اجر، مستند ماجرای تایلند، مستند سید ظهیر، نماهنگ مجلس یاران حسین، مستند سقا، مستند سد باقر، نماهنگ خانه زاد، مستند حسین کیست، موشن گرافیک طف، مستند ترکیب بند، مستند مثل سرو، مستند تکیه نفرآباد، مستند آوای شب دهم، مستند چهار پایه و… اشاره کرد.

13+
مناسب برای سنین بالای 13 سال
دانلود
100%
(5)
رای
همچنین تماشا کنید
رادیکال شریف
نسخه نجات بخش
پژاره
غریبه ای از غرب
پرواز یک و بیست دقیقه
برهنگی کدخدا
من در سنگر هستم
جزیره فارسی
شیخ المجاهدین
چارقد بی بی
نظرات کاربران
قدیمیا و صفاشون چیز دیگریه ! مجالس قدیم صافی و پاکی بیشتری توش بود
ثبت آرای مردمی
جستجو در بین آثار
همه
سریال
مستند
داستانی
سینمایی
نماهنگ
انیمیشن
لطفاً برای شرکت در نظرسنجی آرای مردمی، عدد گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید
عدد 10 نشان دهنده‌ی بالاترین رای است.
ثبت
دانلود
لیست دانلودهای خود را اینجا ببینید.
در صورت کار نکردن لینک های دانلود، مرورگر خود را تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.
پیش خرید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
منتشر شد اطلاع بده
نام :
نام خانوادگی :
تلفن همراه * :
ایمیل :
توضیحات :
ارسال