جست‌و‌جو
جستجوی پیشرفته
    عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
سبد خرید
مجموع : 0 تومان
اعمال کد
قیمت نهایی : 0 تومان
خانه
رویدادها
title
خانه
آقای نخست وزیر

آقای نخست وزیر

74
1395
فارسی

مستند «آقای نخست وزیر»، روایتی از ۲۸ ماه نخست وزیری دولت ملی «دکتر مصدق» و روزگار ملت ایران در آن زمان است و به وقایع ملی شدن صنعت نفت که این وقایع با شخصیت «دکتر مصدق» گره خورده، می پردازد.

+
بیشتر

تماشای آنلاین و دانلود مستند آقای نخست وزیر

مستند «آقای نخست وزیر» روایتی از ۲۸ ماه نخست وزیری دولت ملی «دکتر مصدق» و روزگار ملت ایران در آن زمان است و به وقایع ملی شدن صنعت نفت که این وقایع با شخصیت «دکتر مصدق» گره خورده، می پردازد.
محمد مصدق (۱۲۶۱-۱۳۴۵ش) از رجال سیاسی ایران در دوره قاجار و دوره پهلوی بود. وی سمت‌های مختلفی از دوره قاجار تا دوره محمدرضا شاه پهلوی داشت که نخست‌وزیری محمدرضا آخرین آنها بود. مصدق به همراه آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی و با حمایت مردم تلاش‌های زیادی در راستای ملی کردن صنعت نفت انجام داد، اما با کودتای ۲۸ مرداد، دولت وی سرنگون و او به احمدآباد تبعید و در نهایت در سال ۱۳۴۵ در سن ۸۴ سالگی در همانجا درگذشت. برخی، جدایی وی از آیت‌الله کاشانی و اعتماد وی به آمریکا را زمینه‌ساز سرنگونی دولت و تبعید وی می‌دانند.
از فعالیت‌های علمی او انتشار مجله علمی، تالیف و نشر جزوات مختلف و از فعالیت‌های سیاسی مهم وی وزارت امور خارجه، حضور در مجلس پنجم، ششم، چهاردهم، پانزدهم، شانزدهم در دوره پهلوی، نخست‌وزیری، وزارت جنگ و نهضت ملی شدن صنعت نفت را می‌توان نام برد.
سال‌های نهضت ملی که از زمان مجلس پانزدهم که طرح قانونی نمایندگان برای رد قرارداد قوام ـ سادچیکف مطرح شد، در مجلس شانزدهم نیز ادامه یافته.
کمیسیون نفت در اول تیرماه ۱۳۲۹ش به ریاست دکتر مصدق در مجلس تشکیل شد و طی آن ضمن رد قرارداد گس‌ گلشائیان، طرحی با امضای یازده نماینده مبنی بر ملی شدن صنعت نفت تقدیم مجلس شد.
پس از تشکیل کمیسیون، منصور از نخست‌وزیری استعفا داده، رزم‌آرا به منظور حفظ منافع انگلیس جایگزین وی شد که با کشته شدن وی در ۱۶ اسفند ۱۳۲۹ش پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت در کمیسیون، مجلس ملی و سرانجام در ۲۹ اسفند در مجلس سنا تصویب گردید
علاء جانشین رزم‌آرا نیز در مقابل اوضاع متشنج دوام نیاورد و مجلس دکتر مصدق را به عنوان نخست‌وزیر پیشنهاد داد که وی برخلاف دفعات پیشین، بدون شرط، نخست‌وزیری را پذیرفت. (به دلیل اینکه دربار و انگلستان در صدد بودند برای پیشبرد اهداف خود و به شکست کشاندن طرح ملی شدن صنعت نفت، سید ضیاءالدین طباطبایی را بر مسند نخست‌وزیری بنشانند که با توجه به شروط مصدق در دفعات پیشین گمان نمی‌نمودند پیشنهاد آنان مورد قبول مصدق قرار گیرد و بدین‌ترتیب هیات دولت مامور اجرای اصل ملی شدن صنعت نفت در سراسر کشور شد.

این مستند از مجموعه آثار پرتره با موضوع تاریخ سیاسی است. از جمله این آثار می توان به مستند پونز، مستند مهدی عراقی را بکش، مستند پدر طالقانی، مستند روزگار رضاخانی، مستند خامنئی، مستند یکه سوار، مستند تنها مدرس، مستند آقای نخست وزیر، مستند روح الله، مستند پرزیدنت آکتور سینما، مستند او یک معلم بود، مستند لاتاری در بیروت، مستند هاشمی زنده است، مستند آسوده بخواب کوروش، مستند رضا ماکسیم، مستند سازمان، مستند ارثیه پدری، مستند راه طی شده، پویانمائی وحید، مستند اعلی حضرت که بود، مستند پایان غرور و… اشاره نمود.

13+
مناسب برای سنین بالای 13 سال
پیش نمایش
دانلود
94%
(18)
رای
نظرات کاربران
1402-10-09 23:05
روح ناصر طهماسب گوینده این مستند تاریخی شاد
خسته نباشییییید عالی
اعتماد به آمریکا، نتیجه ای جز ویرانی ندارد!
ثبت آرای مردمی
جستجو در بین آثار
همه
سریال
مستند
داستانی
سینمایی
نماهنگ
انیمیشن
لطفاً برای شرکت در نظرسنجی آرای مردمی، عدد گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید
عدد 10 نشان دهنده‌ی بالاترین رای است.
ثبت
تیزر
back6
دانلود
لیست دانلودهای خود را اینجا ببینید.
در صورت کار نکردن لینک های دانلود، مرورگر خود را تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.
پیش خرید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
منتشر شد اطلاع بده
نام :
نام خانوادگی :
تلفن همراه * :
ایمیل :
توضیحات :
ارسال