جست‌و‌جو
جستجوی پیشرفته
    عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
سبد خرید
مجموع : 0 تومان
اعمال کد
قیمت نهایی : 0 تومان
خانه
رویدادها
title
خانه
عروسک کوکی نیستم

عروسک کوکی نیستم

57
1396
مستند «عروسک کوکی نیستم»، روایتگر فراز و نشیب های یک معلم پرورشی در مدرسه است که تلاش دارد با به کارگیری شیوه‌ای نوین، اثر گذاری خود را بر دانش آموزان دو چندان کند.
+
بیشتر

تماشای آنلاین و دانلود مستند عروسک کوکی نیستم

مستند «عروسک کوکی نیستیم» روایتگر فراز و نشیب های یک معلم پرورشی در مدرسه است که تلاش دارد با به کارگیری شیوه‌ای نوین، اثر گذاری خود را بر دانش آموزان دو چندان کند.

مستند «عروسک‌کوکی نیستم» روایتی از نقد سیستم تربیتی آموزش‌وپرورش است که انگار فارغ از فناوری‌های نوین و نیازهای به‌روز دانش‌آموزان همچنان در حال درجا زدن در نگاهی سنتی است. از طرفی عدم اعمال آزادی‌های بیشتر بر دانش‌آموزان و عدم ایجاد شور و نشاط در بین آن‌ها سبب شده تا برخی از دروس کاملاً بدون اهمیت جلوه کند. در مستند «عروسک‌کوکی نیستم» موضوع اصلی، کلاس‌های پرورشی است که به‌عنوان دروسی در جهت تربیت دانش‌آموزان ارائه می‌شود. درسی که به شکلی رقت‌بار برگزار و غالباً به‌عنوان درسی بدون اعتبار بدان نگریسته می‌شود.

مستند «عروسک‌کوکی نیستم» علاوه برنقد روش تدریس، به نقد اجبار در ساحتی ایدئولوژیک نیز می‌پردازد. اینکه مدیر مدرسه در جایگاه یک لیدر برای اجرای موبه‌موی مقررات قدیمی، دانش‌آموزان را به چشم یک ابزار یا ماشین برای انجام آن می‌شناسد. همواره مدارس ایران به‌عنوان مکانی برای پرورش دانش‌آموزان با ایدئولوژی غالب معرفی می‌شود. مستند «عروسک‌کوکی نیستم» حتی عنوانش نیز در حال بیان این نکته است که تا چه میزان این تعلیم و یا پرورشِ آغشته بر ایدئولوژی ناموفق عمل کرده است؛ وقتی دانش‌آموزِ دختر از چادر سر کردن در جبر مدرسه راضی نیست و مستندساز در شروع اثر این پلان را به رخ می‌کشد.

البته مستند «عروسک‌کوکی نیستم» اثری نیست که به‌طور کل آموزش‌وپرورشِ مبتنی بر عقاید دینی را نقد کند، بلکه شیوه‌ای نوین را برای دریافت موفقیت‌آمیز آن پیشنهاد می‌کند. گرچه مفهوم جبر در مدارس ایران در این مستند نقد می‌شود و بارها شادی‌ها و شعف دانش‌آموزان به‌واسطه تصمیمات مدیران سلب می‌گردد؛ اما این‌ها دالِ بر عدم اعتقاد مستندساز بر نفی جبر مذهبی یا ایدئولوژیک در مدارس نیست. «عروسک‌کوکی نیستم» خود به انتقال این دیدگاه دینی تأکید دارد اما با روشی که اثرگذار باشد. به عبارتی مستند «عروسک‌کوکی نیستم» شرح تلاش دو مربی پرورشی است که آنچه را آموزش‌وپرورش نمی‌تواند بر دانش‌آموزان منتقل نماید، به نرمی و رفاقت منتقل ‌می‌کند.

روایت مستند «عروسک‌کوکی نیستم» روایتی خطی است؛ اما در آغاز یک فلاش‌بکِ نه‌ماهه نیز دارد. مربی خانم روبروی دوربین نشسته است و از اخراج خود می‌گوید و برای شرح ماجرا به گذشته‌ای در حدود نه ماه پیش برمی‌گردد. این فلاش‌بک بخش اعظمی از مستند را پر می‌کند و تا اخراج مربی از مدرسه ادامه می‌یابد. این رویداد یک اوج و یک فرود مشخص دارد. یقیناً وقتی در جهان واقعی می‌بینیم یا می‌شنویم که کسی از کارش اخراج می‌شود، دلیل آن اخراج را احتمالاً مایلیم بدانیم. اینجا در «عروسک‌کوکی نیستم» این اخراج به خاطر روش تربیتی این دو مربی است. مدیر مدرسه مشتاق طرح‌های تربیتی و شیوه کار آزادانه آن‌ها نیست؛ بنابراین پس‌ازاینکه در طول روایت می‌بینیم که این دو مربی چگونه در دل دانش‌آموزان جا باز می‌کنند،

یقیناً اوج این کشمکش، بین مربی و مدیر (به‌جای سیستم آموزشی کشور) آنجایی است که مربی‌ها از کار اخراج می‌شوند. بااین‌حال در «عروسک‌کوکی نیستم» این مسئلۀ اخراج، انگار خیلی اهمیت نمی‌یابد تا در جای درستش برای پایان‌بندی مورداستفاده قرار گیرد. به نظر پس‌ازاین اخراج، چند پلان که نقش فرودِ این روایت را به عهده گیرد می‌توانست ازنظر ساختمان، اثر را قوی‌تر نشان دهد؛ اما  روایت این مستند این‌گونه پایان نمی‌یابد و دو مربی در یک موسسه فرهنگی دیگر مشغول به ادامه کار می‌شوند و دانش‌آموزان به آنجا مراجعه می‌کنند تا زیر نظر آنها فعالیت‌هایشان را انجام دهند.

مستندی که با این عبارت آغاز می‌شود: «هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم این‌طوری تموم بشه! جایی دیگه هم بری از مدرسه زنگ بزنن و بگن داستان خانم ابراهیمی اینطوریه نگیریدش»، با حمایت دانش‌آموزان از وی به اتمام می‌رسد. روایتی که سعی دارد روش تربیتی این دو مربی را در برابر روش‌هایی که آموزش‌وپرورش مدنظر دارد قرار دهد.

این دیالوگ ابتدایی مربی خانم، سؤال‌برانگیز نیز هست. اینکه او چه‌کاری کرده که مدرسه او را نمی‌خواهد و حتی اجازه نمی‌دهند در مدارس دیگر نیز به فعالیتش ادامه دهد؟!

این مستند یکی از فیلم های منتشر شده عماریار با موضوع «نظام آموزشی» است. از جمله این آثار می توان به فیلم کوتاه حضرت مهندس، مستند میراث آلبرتا، مستند پشت کوه های بلند، مستند قمار چهار گزینه ای، مستند بی کار آفرین، مستند مغزهای یخ زده، مستند سد در سد، مستند دیوارهای سرد، مستند جوجه اردک زشت، مستند دیوانگی، مستند بیتربیت، مستند مرثیه ای برای یک رویا، مستند راه غریب، مستند یونیورسیتی و… اشاره کرد.

13+
مناسب برای سنین بالای 13 سال
کارگردان :
امیر منیری
پیش نمایش
دانلود
97%
(36)
رای
نظرات کاربران
1403-02-09 05:08
حتماً حتماً حتماً ببینید ????
با تشکر از سازندگان این مستند به نظر من این مستند بیشتر خوبه شکنی داشت تا سنت شکنی منظورم اینه که میشد با یک مربی حوزوی خانم هم بین دختران و فعالیت های جهادی تعامل ایجاد کرد یا علی
تشکر. فرصت کردید از هیات دانش آموزی شهید شهریاری در تهران هم فیلم مستند بسازید. بنده با این مجموه همکاری جهادی دارم. هیات مجزا برای دختران و پسران نوجوان دارند. نخبه های علمی دانش اموزی را جذب می کنند و کار تربیتی برای دانش آموزان دارند . آنها را اردو می برند، کلاس های کنکور می گذارند. به مناطق محروم می برند و خیلی خیلی کارهای زیبا دارند. حتی هیات مذهبی دارند. بچه ها چادری می شوند حتی برخی مامان هایشان را هم چادری کرده اند . کاملا تفکیک هستند. مربیان خانم برای دختران ومربیان آقا برای پسرها. اساتید تیم شان هم از دانشجوها و فارغ التحصیلان مذهبی نخبه دانشگاه های شریف، دانشگاه تهران و.... اند. شروع کرده اند شعبه در شهرهای دیگر هم بزنند که مورد استقبال خانواده ها شده است. نظام نامه تربیتی بسیار خوبی دارند. یکی از اساتید حوزوی پشتوانه فکری آنهاست. مجموعه آنها را یکی از دانش اموزان تهرانی که خودش دانشگاه رفت و بعد طلبه شد، کلید زد و الان مسوول اش شده و خدمت به بچه محل هایش می کند و ننشست تا تهاجم فرهنگی بچه های منطقه اش را درتهران هضم کند. خدا انشاءالله به شما و ایشان و تمام بزرگوارانی که فعالیت فرهنگی برای مردم انجام می دهید توفیقات روز افزون دهد .
انشاءالله خانم های مربی دختران این مستند را ببینید و بهره های خوب بگیرند برای تربیت دختران شان. تشکر
تشکر از این مستند خوش ساخت. اول می خواستم بگویم، چرا مردهای مستند ساز بلند شده اند رفته اند میان دختران فیلم بسازند، بعد دیدم ای بابا ، مشکل بزرگتری وجود دارد، یک مرد روحانی جوان وسط دخترها می چرخد و می خندد . در حالیکه ضرورت وجودش وسط دخترها را درک نمی کردم. چون خانم مربی مذهبی فعالی خود بچه ها داشتند که باهاش خیلی خوب ارتباط گرفته بودند. آخرش هم نشان دادید برایش نوشته بودند عاشق خانم مربی هستند. خیییییییلی عاشق خانم مربی هستند. اما نمی فهمیدم حضور حاج آقا برای ارتباط گیری با دختران وسط معرکه تربیتی چیست. من نفهمیدم اگر به دخترها می گفتن احساسات تان را برای مربی مردتان (یعنی حاج آقا حیدری) هم بنویسید چه می نوشتند. البته واقعا نمی دانم، نه استفهام انکاری باشد. واقعا نمی دانم. در نهایت غافلگیری در آخر فیلم دیدم حاج آقا که تا قبلش فکر می کردم متاهل است، یک مرد جوان مجرد!!!!!! است وسط تربیت دختران نوجوانان و محبت به آنها!!!. در اواخر مستند "من عروسک کوکی نیستم"بیشتر غافلگیر شدم. من نمی دانم وسط این همه کار خیر در تهران بزرگ با میلیون ها میلیون جمعیت، چرا این حاج آقا دخترها را برد در مدرسه پسران!! ناشنوا!! و معلول.... مگر این همه دختر ناشنوا یا دختران معلول و ... در تهران نداریم که بشود دختران نوجوان را پیش آن دخترخانم ها برد؟ چرا دختران را باید ببریم وسط پسران. پسران ناشنوا بودند، اما انسان!!! بودند! . ناشنوا بودن که باعث نمی شود پسرها به سن بلوغ و ویژگی های جنسی و توجه به جنس مخالف جلب نشوند. خلاصه اسم مستند برای من شده است مستند "لحظه های غافلگیری مخاطب شیعه ایرانی". بنده رشته ام زیست شناسی است و یک مدرک تحصیلی تعلیم و تربیت هم گرفته ام. روانشناسی نوجوان در همه جای جهان قبول دارد که در سنین نزدیک بلوغ، حدود 10 سالگی به بعد، ویژگی های بلوغ در انسان ها، کم کم آغاز می شود. حالا ما در مدرسه پسرها به پسرها بگوییم این دخترخانم ها چند سالی از شما بزرگترها هستند و تاکید کنیم به پسرها، که خوب در گوش خود فرو کنند که چند دختر نوجوان از آنها چند سالی بزرگترها هستند، در حالیکه همه فعلا در سن دانش آموزی و نوجوانی اند، این حرف مجوز می دهد که دختران را در تعامل نزدیک پسرها ببریم که بهشان لطف کنند و محبت و از پسرهای بیمار دلجویی؟ در ادامه در نهایت شگفتی دیدم ظاهرا حاج آقا فضایی فراهم کرده که دختران و پسران نوجوان در تعامل هم، یک روز خوش در رنگ آمیزی مدرسه ای داشته باشند. من هرچی فکر کردم، نفهمیدم مگه مدرسه دخترانه نیاز به رنگ آمیزی و کمک جهادی در تهران پیدا نشده که باید جمع مختلط دختران را وسط پسران رقم بزنیم؟ بنده فرد متحجر و سخت گیری نیستم. خودم در دانشگاه درس خوانده ام . خودم مربی علمی اختراع و پژوهش دختران و پسران دانش آموز هم کودک و هم نوجوان بودم. اما آنجا که بودم، دخترها و پسرها روزهای جدا بودند و من با شناختی که از اقتضائات نوجوان داشتم، تمام تلاشم را می کردم دخترها و پسرها بی ضرورت قاطی نشوند حتی به مناسبت همایش های علمی. ساعت های حضورشان را طوری تنظیم می کردم بیهوده با هم تعامل نداشته باشند و به شیفت هم نخورند. اما هرچقدر به کارهای حاج آقا حیدری در فیلم فکر می کنم ، از کارهایشان که اسم کار تربیت اسلامی دارد، سر در نمی آورم.
تشکر از این مستند خوش ساخت. اول می خواستم بگویم، چرا مردهای مستند ساز بلند شده اند رفته اند میان دختران فیلم بسازند، بعد دیدم ای بابا ، مشکل بزرگتری وجود دارد، یک مرد روحانی جوان وسط دخترها می چرخد و می خندد . در حالیکه ضرورت وجودش وسط دخترها را درک نمی کردم. چون خانم مربی مذهبی فعالی خود بچه ها داشتند که باهاش خیلی خوب ارتباط گرفته بودند. آخرش هم نشان دادید برایش نوشته بودند عاشق خانم مربی هستند. خیییییییلی عاشق خانم مربی هستند. اما نمی فهمیدم حضور حاج آقا برای ارتباط گیری با دختران وسط معرکه تربیتی چیست. من نفهمیدم اگر به دخترها می گفتن احساسات تان را برای مربی مردتان (یعنی حاج آقا حیدری) هم بنویسید چه می نوشتند. البته واقعا نمی دانم، نه استفهام انکاری باشد. واقعا نمی دانم. در نهایت غافلگیری در آخر فیلم دیدم حاج آقا که تا قبلش فکر می کردم متاهل است، یک مرد جوان مجرد!!!!!! است وسط تربیت دختران نوجوانان و محبت به آنها!!!. در اواخر مستند "من عروسک کوکی نیستم"بیشتر غافلگیر شدم. من نمی دانم وسط این همه کار خیر در تهران بزرگ با میلیون ها میلیون جمعیت، چرا این حاج آقا دخترها را برد در مدرسه پسران!! ناشنوا!! و معلول.... مگر این همه دختر ناشنوا یا دختران معلول و ... در تهران نداریم که بشود دختران نوجوان را پیش آن دخترخانم ها برد؟ چرا دختران را باید ببریم وسط پسران. پسران ناشنوا بودند، اما انسان!!! بودند! . ناشنوا بودن که باعث نمی شود پسرها به سن بلوغ و ویژگی های جنسی و توجه به جنس مخالف جلب نشوند. خلاصه اسم مستند برای من شده است مستند "لحظه های غافلگیری مخاطب شیعه ایرانی". بنده رشته ام زیست شناسی است و یک مدرک تحصیلی تعلیم و تربیت هم گرفته ام. روانشناسی نوجوان در همه جای جهان قبول دارد که در سنین نزدیک بلوغ، حدود 10 سالگی به بعد، ویژگی های بلوغ در انسان ها، کم کم آغاز می شود. حالا ما در مدرسه پسرها به پسرها بگوییم این دخترخانم ها چند سالی از شما بزرگترها هستند و تاکید کنیم به پسرها، که خوب در گوش خود فرو کنند که چند دختر نوجوان از آنها چند سالی بزرگترها هستند، در حالیکه همه فعلا در سن دانش آموزی و نوجوانی اند، این حرف مجوز می دهد که دختران را در تعامل نزدیک پسرها ببریم که بهشان لطف کنند و محبت و از پسرهای بیمار دلجویی؟ در ادامه در نهایت شگفتی دیدم ظاهرا حاج آقا فضایی فراهم کرده که دختران و پسران نوجوان در تعامل هم، یک روز خوش در رنگ آمیزی مدرسه ای داشته باشند. من هرچی فکر کردم، نفهمیدم مگه مدرسه دخترانه نیاز به رنگ آمیزی و کمک جهادی در تهران پیدا نشده که باید جمع مختلط دختران را وسط پسران رقم بزنیم؟ بنده فرد متحجر و سخت گیری نیستم. خودم در دانشگاه درس خوانده ام . خودم مربی علمی اختراع و پژوهش دختران و پسران دانش آموز هم کودک و هم نوجوان بودم. اما آنجا که بودم، دخترها و پسرها روزهای جدا بودند و من با شناختی که از اقتضائات نوجوان داشتم، تمام تلاشم را می کردم دخترها و پسرها بی ضرورت قاطی نشوند حتی به مناسبت همایش های علمی. ساعت های حضورشان را طوری تنظیم می کردم بیهوده با هم تعامل نداشته باشند و به شیفت هم نخورند. اما هرچقدر به کارهای حاج آقا حیدری در فیلم فکر می کنم ، از کارهایشان که اسم کار تربیت اسلامی دارد، سر در نمی آورم. ای کاش مستند ، پاسخ این سوالات مخاطب شیعه را می داد.
باسلام. وقتی مخاطب دختران نوجوان است، در اوج احساسات و بلوغ ، چرا مبلغ، یک مرد جوان روحانی باشد؟ با دخترخانم ها بخندد تا جذب اسلام کند؟ من توجیه نمی شوم ای کاش توجیه می شدم به این موضوع. من خودم خانم جوان مبلغه فعال برای دختران دانش اموز و دانشجو هستم. کلی خنده و شادی با دختران دارم. واقعا نیازی نمی بینم یک مرد جوان در جمع دختران نوجوان نامحرم در اوج احساسات و هیجانات بلوغ جنسی شان، بیاد و خنده و دلبری کند . به هرحال ممنون از مستند سازان ارجمند که این افراد دغدغه مند را در ایران به ما معرفی کردند. تشکر
خیلی عالی بود متاسفانه آموزش بدون تربیت برای مدیران مهم تر هست
فیلم خیلی عالی بود شروعش پایانش اوجش فرودش گریه ش خنده ش فقط کاش کاور و تیزرش بهتر بود
ثبت آرای مردمی
جستجو در بین آثار
همه
سریال
مستند
داستانی
سینمایی
نماهنگ
انیمیشن
لطفاً برای شرکت در نظرسنجی آرای مردمی، عدد گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید
عدد 10 نشان دهنده‌ی بالاترین رای است.
ثبت
تیزر
back6
دانلود
لیست دانلودهای خود را اینجا ببینید.
در صورت کار نکردن لینک های دانلود، مرورگر خود را تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.
پیش خرید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
منتشر شد اطلاع بده
نام :
نام خانوادگی :
تلفن همراه * :
ایمیل :
توضیحات :
ارسال