جست‌و‌جو
جستجوی پیشرفته
    عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
سبد خرید
مجموع : 0 تومان
اعمال کد
قیمت نهایی : 0 تومان
خانه
رویدادها
اکران
title
خانه
لورک

لورک

14
فارسی

مستند «لورک»، پیرامون وضعیت نجف آباد در زمان رضاشاه و کوچ اجباری حاج حسن علی طالب به بیابان‌های اطراف شهر برای حفظ کرامت ها وحجاب خانواده می‌باشد.

«جبهه فرهنگی: برای تهیه کتاب متناسب با این فیلم اینجا کلیک کنید»

+
بیشتر

تماشای آنلاین و دانلود مستند لورک

مستند لورک به کارگردانی سعید قندهاری ساخته شده است.
مستند لورک داستان حاج‌آقا طالب است که در زمان رضاشاه به دلیل مساله کشف حجاب از شهر نجف‌آباد به روستاهای اطراف این شهر نقل مکان می‌کند که با لورک معروف است.
قانون کشف حجاب در ۱۷ دی ۱۳۱۴ توسط رضا شاه به تصویب رسید که به موجب آن، زنان و دختران ایرانی از استفاده از چادر، روبنده و روسری منع شدند.پس از صدور فرمان اجباری کشف حجاب بیشتر مردم به سختی با آن مخالفت کردند و حاضر به پذیرفتن آن نشدند.
جرقه اصلی مخالفت مردم با کشف حجاب به واقعه مسجد گوهرشاد مشهد برمی‌گردد؛ زمانی که رضاشاه متأثر از سفر به ترکیه تصمیم گرفت مسیر متحدالشکل کردن لباس‌های ایرانیان را با تغییر کلاه مردان که از حساسیت کمتری برخوردار بود، ولی این رویکرد در تیرماه سال ۱۳۱۴ منجر به اعتراض مردم به اجباری شدن بر سر گذاشتن کلاه شاپو توسط حکومت مرکزی و تیراندازی نیروهای نظامی به معترضان در مسجد گوهرشاد مشهد شد.
اگر چه رضاخان هدف خود از این اقدام را وارد کردن زنان در کار و مشارکت اجتماعی عنوان کرده بود اما با توجه به اسلامی بودن جامعه ایران، زنان نسبت به این عملکرد واکنش سختی نشان دادند، برنامه کشف حجاب رضا شاه همچنین با مخالفت‌های گسترده ای از سوی روحانیون مواجه شد.
زنان شاغل و همسران درباریان، ارتشی‌ها، تجار و غیره کشف حجاب کردند ولی زنانی که مخالف کشف حجاب بودند منزوی شدند و کمتر در جامعه حضور یافتند.

این فیلم یکی از آثار منتشر شده در عماریار با موضوع «عفاف و حجاب» است. از جمله این آثار می‌توان به فیلم داستانی خانه پنجم، مستند لورک، نماهنگ ضربه دوازدهم، مستند یک خانم محترم، مستند محترم بانو، مستند قیام غریب، مستند بهت میاد، فیلم داستانی رویای گلها، مستند چکمه های فرنگی، نماهنگ برهمان عهد، مستند ارمغان، مستند رضا ماکسیم، فیلم داستانی روضه ممنوع، انیمیشن شیرین و فرهاد، مستند چارقد بی بی، انیمیشن حاجی آخوند، انیمیشن عفاف و حجاب، فیلم داستانی لحاف چهل تکه و… اشاره کرد.

13+
مناسب برای سنین بالای 13 سال
کارگردان :
سعید قندهاری
دسته‌بندی :
مستند پرترهسیاست
دانلود
50%
(2)
رای
نظرات کاربران
ممنون از پخشتون
ممنون بابت پخشتون
ثبت آرای مردمی
جستجو در بین آثار
همه
سریال
مستند
داستانی
سینمایی
نماهنگ
انیمیشن
لطفاً برای شرکت در نظرسنجی آرای مردمی، عدد گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید
عدد 10 نشان دهنده‌ی بالاترین رای است.
ثبت
دانلود
لیست دانلودهای خود را اینجا ببینید.
در صورت کار نکردن لینک های دانلود، مرورگر خود را تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.
پیش خرید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
پیش اطلاع
نام :
نام خانوادگی :
تلفن همراه * :
ایمیل :
توضیحات :
ارسال