جست‌و‌جو
جستجوی پیشرفته
    عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
سبد خرید
مجموع : 0 تومان
اعمال کد
قیمت نهایی : 0 تومان
خانه
رویدادها
اکران
title
خانه
روضه ممنوع

روضه ممنوع

مستند «روضه ممنوع»، روایتگر ممنوعیت برگزاری مجلس روضه و عزاداری امام حسین(ع) به دستور رضاخان است. این ممنوعیت در طی سال‌های ۱۳۱۴ تا ۱۳۲۰ اجرا شد.

+
بیشتر

تماشای آنلاین و دانلود روضه ممنوع

روضه ممنوع تهیه شده در دفتر مطالعات فرهنگی جبهه انقلاب اسلامی می باشد.
در بین سال های ۱۳۱۴ تا ۱۳۲۰ به دستور رضاخان برگزاری هر گونه روضه و مجلس عزاداری محرم ممنوع اعلام شده بود.
این فیلم کوتاه به موضوع ممنوعیت روضه ها در آن برهه می پردازد.
رضاشاه که پیش از سلطنت به اصطلاح صاحب دسته و هیئت بود و در مراسم سوگواری ماه محرم شرکت می جست، پس از رسیدن به حکومت تغییر رویه داد و به تدریج مراسم عزاداری را ممنوع کرد. او، نخست محل روضه خوانی قزاق خانه را به تکیه دولت انتقال داد و از شکوه، جلال و مدت زمان مراسم آن کاست. در نهم محرم سال ۱۳۱۰ش. در حالی زنجیر زدن و دسته راه انداختن ممنوع بود؛ وی، درتکیه دولت حضور یافت و روضه ساده ای خوانده شد. در ادامه محدود ساختن روضه خوانی ماه محرم در سال بعد، ظاهرا رضاشاه در مراسم سوگواری محرم شرکت نکرد و تنها در بلدیه روضه مختصری خوانده شد. حتی برای اینکه عشق و علاقه سربازان را به امام حسین(ع) کم کنند رژه های مخصوص و دسته های مفصل موزیک و هیاهوی بسیاری به راه انداختند تا توجه آن ها را به شاه معطوف کنند.
این محدودیت‌‌ها به اصطلاح در راستای پیاده کردن سیاست شیوه های نوین زندگی بود و سعی داشت مردم بیشتر به تفریح، سرگرمی و خوش¬گذرانی بپردازند. از این رو، در تبلیغات گوناگون این گونه مطرح شد که فرهنگ گریه می بایست به فراموشی سپرده شود. مخالفان سنت های عزاداری به بهانه اینکه فلسفه عزاداری ها و به ویژه قیام امام حسین (ع) برای مردم روشن نیست یا واعظان در منابر برخی اخبار و روایات ناصحیح را نشر می دهند، به انتقاد از سنت عزاداری ها برخاستند و به جای تلاش بر زدودن حشو و زوائد با برپایی مراسم عزاداری به طورکلی مخالفت کردند.

این فیلم یکی از آثار منتشر شده در عماریار با موضوع «عفاف و حجاب» است. از جمله این آثار می‌توان به فیلم داستانی خانه پنجم، مستند لورک، نماهنگ ضربه دوازدهم، مستند یک خانم محترم، مستند محترم بانو، مستند قیام غریب، مستند بهت میاد، فیلم داستانی رویای گلها، مستند چکمه های فرنگی، نماهنگ برهمان عهد، مستند ارمغان، مستند رضا ماکسیم، فیلم داستانی روضه ممنوع، انیمیشن شیرین و فرهاد، مستند چارقد بی بی، انیمیشن حاجی آخوند، انیمیشن عفاف و حجاب، فیلم داستانی لحاف چهل تکه و… اشاره کرد.

دانلود
100%
(5)
رای
همچنین تماشا کنید
پیشمرگان
خودکار
همه چیز در مورد ویروس کرونا
حبیب نخلستان
دیوانگی
تولد دوباره یک رویا
بیشتر از مادرم
مثل او
حاج علی
حلما
نظرات کاربران
ثبت آرای مردمی
جستجو در بین آثار
همه
سریال
مستند
داستانی
سینمایی
نماهنگ
انیمیشن
لطفاً برای شرکت در نظرسنجی آرای مردمی، عدد گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید
عدد 10 نشان دهنده‌ی بالاترین رای است.
ثبت
دانلود
لیست دانلودهای خود را اینجا ببینید.
در صورت کار نکردن لینک های دانلود، مرورگر خود را تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.
پیش خرید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
پیش اطلاع
نام :
نام خانوادگی :
تلفن همراه * :
ایمیل :
توضیحات :
ارسال