جست‌و‌جو
جستجوی پیشرفته
    عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
سبد خرید
مجموع : 0 تومان
اعمال کد
قیمت نهایی : 0 تومان
خانه
رویدادها
اکران
ثبت آرای مردمی
جستجو در بین آثار
همه
سریال
مستند
داستانی
سینمایی
نماهنگ
انیمیشن
لطفاً برای شرکت در نظرسنجی آرای مردمی، عدد گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید
عدد 10 نشان دهنده‌ی بالاترین رای است.
ثبت
تیزر
back6
دانلود
لیست دانلودهای خود را اینجا ببینید.
در صورت کار نکردن لینک های دانلود، مرورگر خود را تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.
پیش خرید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
پیش اطلاع
نام :
نام خانوادگی :
تلفن همراه * :
ایمیل :
توضیحات :
ارسال
title
خانه
غنچه

غنچه

4
1400
فارسی

نماهنگ «غنچه»، روایتی است از برداشت گل‌های محمدی تا تولید گلاب و اهدا آن به مسجد جمکران.
با شروع باز شدن غنچه‌های گل محمدی، زن و مرد و کوچک و بزرگ برای چیدن گل‌ها به گلستان می‌روند. دوشادوش هم با مهربانی و خوشحالی کار می‌کنند. گل‌ها را می‌چینند، پر پر می‌کنند و پس از شست و شو، در دیگ‌های مخصوص گلاب‌گیری قرار می‌دهند. بخشی از گلاب ناب حاصل شده را به مسجد جمکران می‌برند و اهدا می‌کنند.

+
بیشتر

تماشای آنلاین و دانلود نماهنگ غنچه

نماهنگ غنچه، به کارگردانی امید مدحج و تهیه کنندگی اسماعیل معنوی تولید شده است.
نماهنگ «غنچه»، روایتی است از برداشت گل‌های محمدی تا تولید گلاب و اهدا آن به مسجد جمکران. با شروع باز شدن غنچه‌های گل محمدی، زن و مرد و کوچک و بزرگ برای چیدن گل‌ها به گلستان می‌روند. دوشادوش هم با مهربانی و خوشحالی کار می‌کنند. گل‌ها را می‌چینند، پر پر می‌کنند و پس از شست و شو، در دیگ‌های مخصوص گلاب‌گیری قرار می‌دهند. بخشی از گلاب ناب حاصل شده را به مسجد جمکران می‌برند و اهدا می‌کنند.
کشت گل سرخ در چین به ۷ هزار سال پیش بر می گردد. امروزه برآورد می گردد که در دنیا از ۲۵۰ گونه مختلف گل سرخ، بیش از ۳۰۰۰ رقم (کولتیوار) وجود دارد. از این تعداد تنها ۳۰ گونه معطر هستند و ۳ گونه آن از نظر اقتصادی امکان گلاب گیری دارند که مهمترین آن گونه گل محمدی است.
منشاء گل محمدی ایران است و گفته می شود بعد از حمله اسکندر مقدونی این گیاه از ایران به مقدونیه و بلغارستان رفته و در آنجا کشت گردیده است. حضور این گیاه در اروپای غربی به جنگلهای صلیبی سالهای ۱۲۵۴ تا ۱۲۷۶ باز می گردد و “Robert de Brie” آنرا از شام به اروپا برد و به همین دلیل در اروپا گل محمدی را بنام رز دمشقی می شناسند.
گل محمدی در ایران معمولاً در مناطق مرتفع و خشک کشت می گردد (ارتفاعات بین ۲ تا ۳ هزار متر از سطح دریا) و استانهای اصفهان (کاشان)، کرمان، کرمانشاه، فارس و آذربایجان شرقی از تولیدکنندگان اصلی گل محمدی در کشور می باشند (یکی از ترانه های قدیمی و محبوب در کشور فرانسه بنام “رزهای اصفهان” است).
گل محمدی ایران به دلیل آب و هوای خشک و سرد مناطق مذکور معمولاً فاقد آفات بوده و در تولید آن از سموم و آفت کش استفاده نمی‌گردد و از اینرو دارای کیفیت بسیار خوبی است.
گل محمدی، یکی از خوشبوترین انواع گل سرخ بوده و به آن گل سرخ عطری، گل محمدی و گل سوری هم می‏‌گویند.
با اینکه اسمش گل سرخ است ولی با گونه‏‌های مختلف و به رنگ‌های گوناگون: سفید، زرد، صورتی تا سرخ آتشین دیده می‏‌شود، ولی هرقدر گلش سرخ‏تر باشد، تانن آن بیشتر بوده و خواص دارویی آن بیشتر است.
چیدن غنچه‏‌های گل محمدی بایستی موقعی باشد که غنچه رسیده و در شرف باز شدن است. پس از چیدن، گلبرگ‌ها را سوا می‌کنند و در سایه خشک کرده و بعد آن را در شیشه سر بسته نگه‌داری می‌نمایند.
گلبرگ‌های خشک شده گل محمدی، التیام دهنده زخم است. گل سرخ تب را پایین می‏‌آورد. پاشیدن گلبرگ‌های خشک آن روی زخم، آن را ضد عفونی کرده و التیام می‌‏دهد. ضماد آن را جهت درمان زگیل و لکه‏‌های جلدی و روییدن گوشت تازه و تحلیل ورمها توصیه کرده‏‌اند.
طبق مدارک موجود که از منابع اروپایی در دست است، نخستین ملتی که مبتکر گرفتن گلاب بوده و اصولا قرع و انبیق را اختراع کرد و عمل تقطیر مایعات و اسانس کشی را معمول داشت، ملت ایران است. حکمای قدیم یونان از صنعت گلابکشی و تقطیر مایعات اطلاعی نداشتند و تنها از عصاره مایع گلبرگهای گل سرخ و جوشانده آن در روغن استفاده می‏نموند و چون سهم اعظم علوم شیمیایی امروز وابسته به تقطیر است، به همین جهت ایرانیان سهم بزرگی در راه پیشرفت این علم دارند و «جابر بن حیان صوفی» را به حق پدر شیمی لقب داده‏‌اند.

این فیلم یکی از آثار منتشر شده در عماریار با موضوع «کشاورزی و دامپروری» است. از جمله آثار این مجموعه می‌توان به مستند میوه ها روی درخت مانده اند، مستند زیر درختان زیتون، مستند مشتی اسماعیل، مستند خاویار قم، مستند یک چیز بی خاصیت، مستند کربال، مستند پاپلی، مستند همگام با کشاورز، مستند پیچ و خم، مستند مزیت دوم، مستند حراج بزرگ، فیلم داستانی راه نما، مستند هلو، مستند صارم، مستند گردون همت، مستند بی آبان، مستند روزگار اکبر، مستند گاومیش حیوان نجیبی است، مستند پاقلات و… اشاره کرد.

7+
مناسب برای سنین بالای 7 سال
دانلود
80%
(5)
رای
همچنین تماشا کنید
دختر ایران
پیاده ها
ببر علیرضا ببر
رمضان جانا
جرم پرواز
صبح غدیر
وحدة الموقف (موقعیت مشترک)
ملک سلیمانی
رسول الحب
حقیقت
نظرات کاربران